Wesprzyj ORATOR

baner 1%

Wyszukiwarka

Przedszkolaki w świecie osób głuchoniewidomych

„Dzisiaj będziemy mówić o osobach, które nie widzą i nie słyszą". „Proszę Pani, proszę Pani! A ja mam książeczkę o człowieku co ma garba". „Proszę Pani, proszę Pani! A są jeszcze dzieci, co rodzą się bez rączek i nóżek". „Proszę Pani, a wąż też nie ma nóg.” Tak rozpoczęliśmy w jednym z przedszkoli zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku 4-6 lat nt. osób głuchoniewidomych. Dzieci były cudowne i bardzo kreatywne.

W listopadzie 2011 r. zrealizowaliśmy pilotażowy, dwumiesięczny projekt edukacyjny skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku 4-6 lat. Blisko 400 maluszków słuchało i doświadczało świata osób głuchoniewidomych. Dowiedziało się, kim jest osoba głuchoniewidoma, jak poznaje rzeczywistość, mając równoczesne uszkodzenie obu zmysłów (np. ogląda przedmioty), jak wykonuje czynności dnia codziennego (np. przemieszczanie się komunikacją miejską), jak można się z nią poruszać i porozumiewać. Wiele dzieci z dużym skupieniem wchodziło w rolę tłumacza-przewodnika (asystent osoby głuchoniewidomej), intuicyjnie realizując czynności, jakich uczą się dorośli podczas kursu tłumaczy-przewodników (np. pokazywania głuchoniewidomemu danego przedmiotu przez kładzenie jego ręki na daną rzecz).

Zajęcia kończyły się nauką kilku prostych słów w języku migowym – mama, tata, kocham oraz brawo, których chętnie uczyły się także panie wychowawczynie. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni miłym przyjęciem przez Panie Dyrektorki – wszystkie kilkanaście przedszkoli na Woli i Bemowie w Warszawie, do których zapukaliśmy, przyjęło nas z dużą otwartością.

Kontynuacja Projektu będzie realizowana od kwietnia i już nie tylko w Warszawie, ale również w innych większych miastach Polski. Szczegóły wkrótce.

Nasi Partnerzy

Nawigacja w Stopce strony


Własność i Twórcy

2012 © Fundacja Małymi Krokami | Projekt i wykonanie Dobra Kompania