Wesprzyj ORATOR

baner 1%

Wyszukiwarka

Refleksje powarsztatowe – kilka słów od uczestników

            Prowadzącego warsztat, Marcina Gajdę, znaliśmy już pośrednio dzięki napisanej przez niego książce: "Rodzice w akcji". Zastanawialiśmy się, czy na warsztatach, które miały trwać półtora dnia, możemy usłyszeć coś nowego na temat stawiania dzieciom granic.

            Na szczęście daliśmy się namówić organizatorom i spędziliśmy niezwykle ubogacający czas – zarówno jeśli chodzi o treści przekazywane przez prowadzącego, jak i tzw. pracę w grupach, czyli rozmowy z innymi rodzicami, wspólne pochylanie się nad problemami dzieci w bardzo różnym wieku.

            Pomimo krótkiego czasu w dość zwarty i systematyczny sposób udało się Marcinowi dać dobry wstęp teoretyczny (coś dla fanów ogólnej teorii systemów – psychologia systemowa), przedstawić całą gamę typowych problemów wychowawczych wraz z propozycjami rozwiązań, a także bardzo mocno podkreślić dwubiegunowość każdej "relacji wychowawczej", relacji miłości, która powinna się składać ze skrzydła wymagań oraz skrzydła afirmacji (choć ten aspekt nie był głównym tematem warsztatów, został w sposób stosowny doceniony i omówiony). Niezwykle ważne było dla nas także doświadczenie współpracy z innymi rodzicami. Od samego początku sukcesy i porażki wychowawcze uczestników warsztatów stanowiły istotny element ilustrujący omawianą teorię. Dzięki temu warsztaty miały bardzo praktyczny wymiar – cała grupa wraz z prowadzącym starała się szukać rozwiązań problemów poszczególnych uczestników (oczywiście tylko wtedy, gdy uczestnicy chcieli się nimi podzielić).

            Jeśli do tych stricte merytorycznych doświadczeń dodać jeszcze miłą atmosferę, smaczny poczęstunek i stały dostęp do kawy, to imprezę można podsumować dwoma słowami: BYŁO WARTO!

Agnieszka i Przemek

Nasi Partnerzy

Nawigacja w Stopce strony


Własność i Twórcy

2012 © Fundacja Małymi Krokami | Projekt i wykonanie Dobra Kompania