Wesprzyj ORATOR

baner 1%

Wyszukiwarka

Spotkanie w kawiarence „Sto pociech”

Wjechanie wózkiem dla niepełnosprawnych na krawężnik lub przeprowadzenie osoby niewidomej przez małą salę wypełnioną stolikami, krzesłami, zabawkami rozrzuconymi na podłodze jest karkołomnym zadaniem. Mieli okazję się o tym przekonać uczestnicy finału konkursu plastycznego "Anioły są wśród nas, czyli zrób karierę – zostań pomagierem!", który odbył się w Fundacji „Sto pociech” na Freta w Warszawie.

11 grudnia 2011 r., w mroźną i słoneczną niedzielę w kawiarence Fundacji „Sto pociech” zostały rozdane nagrody dla laureatów śródmiejskiego konkursu plastycznego „Anioły są wśród nas, czyli zrób karierę – zostań pomagierem!”. Impreza była iście rodzinna – organizatorzy przygotowali atrakcje i dla dzieci, i dla rodziców, a wszystko odbyło się przy pysznym cieście, gorącej herbacie i czekoladzie. Wszyscy uczestnicy mieli szansę doświadczenia świata z perspektywy osób niepełnosprawnych – poruszających się na wózku, niewidomych, niesłyszących, albo głuchoniewidomych. Nie mogło nas tam zabraknąć!

Poprowadziliśmy warsztaty edukacyjne dla dzieci nt. osób głuchoniewidomych – ich możliwości widzenia i słyszenia świata oraz poruszania się z przewodnikiem. Największą frajdą dla dzieci było nauczenie się kilku słów w języku migowym oraz wcielenie się najpierw w osobę głuchoniewidomą za pomocą symulatorów wzroku i słuchu, a następnie w rolę przewodnika ułatwiającego poruszanie się i poznawanie świata osobie z tą podwójną niepełnosprawnością.

Prócz warsztatów przez kilka godzin odkrywaliśmy wszystkim uczestnikom spotkania, przy stoliku doświadczeń, przeznaczenie „magicznych” przedmiotów ułatwiających osobom niewidomym i głuchoniewidomym codzienne czynności, jak np. nalewanie wrzątku do herbaty. Budziki wibracyjne, różnego rodzaju lupy, czujniki cieczy, specjalne dozowniki na leki i parowniki (przedmiot ułatwiający niewidomemu wypranie skarpetek w pralce, tak by nie szukał później par) były testowane przez niektórych uczestników po kilkanaście razy.

Wiedza i doświadczenie, które przekazaliśmy jeszcze na spotkaniu została poddana weryfikacji w formie konkursu, z którego – po dogrywce – wyszły zwycięsko dwie rodziny nagrodzone przez Pana Jacka Jędrasika płytami z autografami członków zespołu Projekt Warszawiak.

Mamy wielką nadzieję na powtórkę w przyszłym roku. Już teraz zapraszamy dzieciaczki i rodziców. Do zobaczenia 

 

Nasi Partnerzy

Nawigacja w Stopce strony


Własność i Twórcy

2012 © Fundacja Małymi Krokami | Projekt i wykonanie Dobra Kompania